:host { --enviso-primary-color: #FF8A21; --enviso-secondary-color: #FF8A21; font-family: 'boijmans-font', Arial, Helvetica,sans-serif; } .enviso-basket-button-wrapper { position: relative; top: 5px; } .enviso-btn { font-size: 22px; } .enviso-basket-button-items-amount { font-size: 12px; line-height: 1; background: #F18700; color: white; border-radius: 50%; width: 24px; height: 24px; min-width: 0; display: flex; align-items: center; justify-content: center; text-align: center; font-weight: bold; padding: 0; top: -13px; right: -12px; } .enviso-dialog-content { overflow: auto; } Previous Next Facebook Instagram Twitter Pinterest Tiktok Linkedin Back to top
Dorpsingang

Vraag maar raak

Laden...

Bedankt, je vraag is verzonden.

Helaas, er is iets mis gegaan met het verzenden van je vraag. Probeer het aub nog eens.

High-res beeldmateriaal aanvragen

Meer informatie

Specificaties

Titel Dorpsingang
Materiaal en techniek Pen in bruine inkt, groen, blauw, bruin en roodbruin gewassen
Objectsoort
Tekening > Tweedimensionaal object > Kunstvoorwerp
Locatie Dit object is in het depot
Afmetingen Hoogte 205 mm
Breedte 372 mm
Makers Tekenaar: Anoniem
Navolger van: Meester van de Kleine Landschappen
Inventarisnummer N 106 (PK)
Credits Bruikleen Stichting Museum Boijmans Van Beuningen (voormalige collectie Koenigs), 1940
Collectie Tekeningen & Prenten
Verwervingsdatum 1940
Vervaardigingsdatum in circa 1575-1625
Signatuur geen
Watermerk geen
Conditie recto: oppervlaktevuil; in het papier enkele dunnere papier delen
Inscripties geen
Verzamelaar Franz Koenigs
Merkteken F.W. Koenigs (L.1023a)
Tentoonstellingen geen
Onderzoek Toon onderzoek Nederlandse tekeningen uit de vijftiende en zestiende eeuw
Literatuur Collection Catalogue 2012 (online)
Materiaal
Object
Techniek
Blauw gewassen > Wassen > Gewassen > Tekentechniek > Techniek > Materiaal en techniek
Wassen > Gewassen > Tekentechniek > Techniek > Materiaal en techniek
Bruin gewassen > Wassen > Gewassen > Tekentechniek > Techniek > Materiaal en techniek
Geografische herkomst Holland > Nederland > West-Europa > Europa

Entry bestandscatalogus Vroeg Nederlandse tekeningen uit de 15e en 16e eeuw

Auteur: Yvonne Bleyerveld

Dit dorpsgezicht met boerderijen en schuren aan een landweg en een huis in de achtergrond te midden van bosschages, staat in de traditie van de Meester van de Kleine Landschappen (zie inv. nrs. N 31 en N 119). Deze vooralsnog onbekende kunstenaar was omstreeks 1555-1560 werkzaam in Antwerpen.1 Hij was de ontwerper van een serie van 44 landschappen, die werden geëtst door de broers Joannes en Lucas van Doetecum en in de jaren 1559-1561 uitgegeven door Hieronymus Cock.2 Al deze landschappen tonen gezichten op dorpjes en boerderijen, omringd door bomen en houtwallen. Volgens het titelblad dat aan de reeks voorafgaat, betreft het plaatsen in de omgeving van Antwerpen die naar het leven getekend zijn.3 Na de editie van Hiëronymus Cock werd de prentenserie nog drie keer uitgegeven, voor het laatst in 1676 bij Johannes Galle in Antwerpen.[4] Naast deze prentenserie zijn verscheidene getekende dorpsgezichten van de Meester van de Kleine Landschappen bekend.5

De maker van deze tekening heeft de genoemde prentenreeks van de Meester van de Kleine Landschappen ongetwijfeld gekend. Er is niet alleen overeenkomst in thematiek, maar ook in de indeling van de compositie – de verhouding tussen bebouwing, bosschages, akkers en lucht – en de sfeer die de tekening oproept.6 De gekleurde wassingen en de figuurtjes wijzen erop dat de tekening later dan die van Meester van de Kleine Landschappen, namelijk omstreeks 1575-1600 ontstaan zal zijn.

Noten

1 Zie over de Meester van de Kleine Landschappen en zijn mogelijke identiteit, Sellink in Rotterdam/New York 2001, pp. 296-299.

2 New Hollstein 1998, , nrs. 118-161.

3 New Hollstein 1998, dl. 1, p. 94 (onder nr. 1) en nr. 110.

4 New Hollstein 1998, dl. 1, pp. 94-95.

5 Zie inv. nr. N 31. Zie ook Rotterdam/New York 2001, nr. 136 (New York, Metropolitan Museum of Art, inv. nr. 06.1042.6) en nr. 141 (Parijs, Fondation Custodia, coll. Frits Lugt, inv. nr. 3440). En ook Dorpsingang in Frankfurt, Städelsches Kunstinstitut, inv. nr. 3784; Frankfurt 2000, nr. 21.

6 Vooral New Hollstein 1998, nr. 142 en nr. 154. In het inventarisboek van de collectie Koenigs wordt met een (anonieme) aantekening verwezen naar een tekening in Amsterdam, Rijksmuseum, inv. nr. RP-T-1919-64 (anoniem, zeventiende eeuw, voorheen toegeschreven aan David Vinckboons), die echter weinig met de Rotterdamse tekening van doen heeft.

Toon onderzoek Nederlandse tekeningen uit de vijftiende en zestiende eeuw
Toon catalogustekst Verberg catalogustekst

Alles over de maker