Vorige maandVolgende maandoktober 2012
zo ma di wo do vr za
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

De weg naar Van Eyck

vanaf 13 oktober 2012 t/m 10 februari 2013

Jean Malouel (ca. 1365-1415) Madonna en kind met engelen, ca. 1410, Doek, Gemäldegalerie der Staatlichen Museen zu Berlin Jan en/of Hubert van Eyck, De drie Maria's aan het graf, olieverf op paneel, 1425-1435, verworven met de verzameling van D.G. van Beuningen 1958 Jan van Eyck (ca. 1395-1441), Madonna in de kerk, ca. 1438, Paneel , Gemäldegalerie der Staatlichen Museen zu Berlin Meester van het Retabel van Hakendover Boetende Petrus, circa 1425-1430. Eikenhout, 34,6 x 33,5 x 12 cm. Amsterdam, Rijksmuseum Claus de Werve Twee pleurants (I) van de tombe van Philips de Stoute, hertog van Bourgondië, 1406-1410. Albast, 41 x 12,7 x 15 cm. en 41,7 x 16,6 x 11,7 cm. Cleveland, Museum of Art Claus de Werve Twee pleurants (II) van de tombe van Philips de Stoute, hertog van Bourgondië, 1406-1410. Albast, 41 x 12,7 x 15 cm. en 41,7 x 16,6 x 11,7 cm. Cleveland, Museum of Art Jan van Eyck Portret van Baudouin de Lannoy, circa 1435. Paneel, 26 x 20 cm. Berlijn, Staatliche Museen, Gemäldegalerie Zuidelijke Nederlanden (Luik?) Christus als Man van Smarten met heiligen (Norfolk triptiek), circa 1415-1420. Paneel, drieluik. Rotterdam, Museum Boijmans Van Beuningen Jan van Eyck Geboorte van Johannes en Dodenmis, circa 1424. Très belles heures de Nôtre-Dame de Jean de Berry. Perkament, 28,4 x 20,3 cm. Turijn, Palazzo Madama Atelier Boersma restaureert 'De drie Maria's aan het graf' van Hubert van Eyck in het restauratie-atelier van Museum Boijmans Van Beuningen. Foto: Tot en Met ontwerpen

De uiterst kostbare en fragiele werken van een van de meest geniale schilders van Europa, waaronder Jan van Eyck (Maaseik ?, ca. 1390 - Brugge 1441), komen in het najaar van 2012 vanuit heel Europa en de Verenigde Staten naar Rotterdam. Museum Boijmans Van Beuningen toont de schilderijen van deze kunstenaar, van wie lang werd aangenomen dat hij de olieverfschilderkunst had uitgevonden, tezamen met andere meesterwerken uit deze periode.

In 2008 toonde Museum Boijmans Van Beuningen de succesvolle tentoonstelling ‘Vroege Hollanders. Schilderkunst van de late middeleeuwen’. Met de vervolgtentoonstelling gaat het museum nog een stapje verder terug in de geschiedenis en eindigt bij Van Eyck (ca. 1390-1441). De weg naar van Eyck is een kunsthistorische ontdekkingstocht en laat tegelijkertijd de enige afbeeldingen zien van Holland in de vroege middeleeuwen. Vrijwel alle schilderijen die nog bestaan uit deze periode (In Nederland is door de Beeldenstorm veel verloren gegaan) worden voor deze speciale gelegenheid naar Rotterdam gehaald. Deze selectie schilderijen is dus voor het eerst bijeen, maar door de kwetsbaarheid van de panelen zal dit gelijk ook de laatste keer zijn.

Schilderijen

De Weg naar van Eyck toont ruim tachtig meesterwerken uit de Nederlandse, Franse en Duitse kunst rond 1400. Een overzicht van de toegezegde werken vindt u hier. De kern van de expositie bestaat uit schilderijen op paneel. Een kleine maar hoogstaande selectie van beelden, goudsmeedwerk, verluchte handschriften en tekeningen, complementeert deze kern. Zo zijn onder meer kleine sculpturen te zien van Jacques de Baerze en Claus de Werve uit het praalgraf van Filips de Stoute, hertog van Bourgondië. De tentoonstelling bevat een belangrijke selectie werken van Van Eyck zoals de ‘Heilige Barbara’ uit Antwerpen, de ‘Annuciatie’ uit Washington en het gerestaureerde ‘De drie Maria’s aan het graf, uit de museumcollectie. Een aantal bijzondere werken, waaronder Malouels ‘Madonna en kind met engelen’ komt uit de collectie van de Gemäldegalerie van de Staatliche Museen in Berlijn, partner in dit project. Uit eigen collectie is daarnaast het beroemde Norfolk triptiek te zien, een van de sleutelstukken uit de pre-Eyckiaanse tijd.

Funding

De tentoonstelling is mede mogelijk gemaakt door het Blockbusterfonds, Turing Foundation, Robeco, Ploum Lodder Princen, BankGiro Loterij, Unilever en VSBfonds. De restauratie van ‘De drie Maria’s aan het graf’ is mogelijk gemaakt door Nedspice. Op initiatief van particulieren is een unieke actie opgezet om de kosten voor de tentoonstelling met private funding gedeeltelijk te kunnen dekken. Tot nu toe is 85.000 euro gedoneerd. Zie hier voor meer informatie:

Directeur Sjarel Ex vertelt in Koffietijd over de tentoonstelling en het Blockbusterfonds.

Perspreview

Op donderdag 11 oktober 2012 vindt de perspreview plaats. Meer informatie hierover volgt.
Pers kan zich aanmelden via pressoffice@boijmans.nl.