Museum Boijmans van Beuningen
NL | EN
Van Bosch tot Beuys

Van Bosch tot Beuys

Bezoek Museum Boijmans Van Beuningen en maak een reis door de geschiedenis van de kunst, van de vroege Middeleeuwen tot de 21ste eeuw. Topstukken van meesters als Bruegel, Rembrandt, Van Gogh en Dalí brengen de verschillende kunststromingen in beeld. Hedendaagse kunstenaars onderbreken de opstelling met verrassende interventies. 
Museum Boijmans Van Beuningen toont oude en moderne kunst, toegepaste kunst en design. Het museum bezit een van ’s werelds belangrijkste collecties tekeningen en prenten. Samen met de opzienbarende tijdelijke tentoonstellingen, het restaurant dat uitkijkt op de beeldentuin en de prachtige jaren dertig architectuur staat de collectie garant voor urenlang kunstgenot.

Te zien?
Op deze pagina ziet u een selectie van enkele topstukken uit de verschillende deelcollecties. De meeste daarvan zijn te zien in De Collectie Twee, de opstelling van de collectie van Museum Boijmans Van Beuningen. Echter, niet alle werken waarover hier informatie is te vinden, zijn te zien in het museum. De werken kunnen bijvoorbeeld zijn uitgeleend, worden gerestaureerd, of tijdelijk in het depot zijn opgeslagen. 

Verzamelaars
Vanaf de oprichting hebben particuliere verzamelaars een belangrijke rol gespeeld in de geschiedenis van het museum. Aan twee van hen dankt het museum zijn naam. De Utrechtse jurist Frans Jacob Otto Boijmans vermaakte in 1847 zijn kunstcollectie aan de gemeente Rotterdam. Dat was het begin van het museum. In 1958 verwierf het museum de collectie van de havenbaron D.G. van Beuningen. Dat was zo’n mijlpaal dat de naam van het museum werd veranderd in Museum Boijmans van Beuningen.

Er zijn nog veel meer particuliere verzamelaars aan wie het museum veel te danken heeft. Hun verschillend geaarde belangstelling legde de basis voor de verscheidenheid van de collectie. En dankzij hun gedrevenheid bezit het museum nu als enige in Nederland schilderijen van Van Eyck, Titiaan, Jeroen Bosch, Pieter Bruegel de Oude en Dalí.

In de tweede helft van de twintigste eeuw werden de eigen aankopen van het museum steeds talrijker, maar nog altijd profiteert het museum van de generositeit van verzamelaars. Zo verwierf het museum in 1981 dankzij het echtpaar Van Beuningen-de Vriese een omvangrijke verzameling pre-industriële gebruiksvoorwerpen en zeer recent met behulp van het H+F Mecenaat nog een prachtige installatie van de Deen Olafur Eliasson.

Maurizio Cattelan (Padua 1960), Untitled, 2002, copyrigth Maurizio Cattelan, courtesy Marian Goodman Gallery New York
F.J.O. Boijmans
F.J.O.Boijmans
D.G. van Beuningen
D.G. van Beuningen